Categories Menu

Kingdom Come: Deliverance, Brno (CZ)

Sorry, this entry is only available in Czech. Der Inhalt wird in der Standard-Sprache dieser Website angezeigt. Sie können einen Link anklicken, um zu einer anderen verfügbaren Sprache zu wechseln.

27. 8. 2023
08:00 p.m.
velké nádvoří hradu Špilberk

Středověká hudba Bakchus, vedoucí Richard Závada
Pěvecký sbor Masarykovy univerzity,
sbormistr Jan Ocetek
Filharmonie Brno
dirigent Jan Valta

Kingdom Come: Deliverance, suita pro sbor a orchestr
1. Warhorse Logo
2. Skalitz 1403
3. Feasts of Rattay (hudba Adam J. Sporka)
4. Talmberg
5. Fist Fight
6. Return to Skalitz
7. Till Our Heads Turn White / Než nám zbělaj hlavy (hudba Adam J. Sporka, slova Ondřej Malota)
8. Landscapes
9. Beer and Women
10. Undercover & Battle of Pribyslawitz
11. Sassau (chorál Adam J. Sporka)
12. Poverty and Famine / Přišla bída, mor a hlad (hudba Adam J. Sporka, slova Daniel Vávra)
13. Battle of Talmberg
14. Things Worth Living For

Jan Valta:
Kingdom Come: Deliverance je hra z prostředí středověku, kterou roku 2018 vydalo pražské studio Warhorse. Odehrává se roku 1403 v okolí Sázavského kláštera a hráč si v ní může prožít příběh Jindřicha ze Skalice, který během napadení města Zikmundovou armádou přijde o rodiče, domov i čest a musí si sám vydobýt své místo na světě. Tvůrci hry kladli od začátku důraz na její historickou věrnost. Pro hudbu se tedy zdánlivě nabízela podobná cesta: nechat znít pouze původní,
ve středověku vzniklé skladby. Takový soundtrack by byl ale dramaturgicky omezený, a tudíž nevyhovující. Když jsem se v červenci 2014 poprvé sešel s režisérem celého projektu Danem Vávrou, sdělil mi, že si přeje hudbu sice středověkou, ale zároveň stylově blízkou hollywoodské filmové hudbě 70. a 80. let (výslovně tehdy říkal „nechci to, jak to dělá Zimmer, ale jak to dělá Williams“). A také hudbu ovlivněnou tvorbou českých autorů jako byli Zdeněk Liška či Luboš Fišer (prvního jsem Danovi zůstal dlužen, druhému jsem se snažil alespoň trochu přiblížit zpěvností některých témat). Obecně jsem se snažil o vytvoření hudebního charakteru, který by fungoval jako plnohodnotná scénická hudba, a přitom evokoval středověk.
V suitě vytvořené ze soundtracku ke hře (který celý obsahuje zhruba 6 hodin hudby) sledujeme po krátkém idylickém úvodu počáteční tragickou scénu vyplenění Stříbrné Skalice (2.), Jindřichův útěk na blízký hrad Talmberk (4.) a následně jeho neuvážený návrat do zničeného města (6.). V druhé půli suity se Jindřich aktivně zapojuje do spletitého dění, kdy proti sobě stojí čeští pánové a Zikmundovi pomocníci (10.) a účastní se obléhání hradu zakončeného velkou bitvou (13.). Poslední část je katarzní (14.).
Zmíněné děj vyprávějící části se střídají se skladbami pro středověkou kapelu (3., 5., 9.), s pijáckými písněmi (7., 12.) či s hudbou
reprezentující herní svět (8., 11.). Části 3., 7. a 12. a vstupní a capella chorál v části 11. složil Adam Sporka, můj kolega ze studia Warhorse.
Suita měla premiéru v srpnu 2018 na festivalu Soundtrack v Poděbradech. V dubnu letošního roku zazněla v pražském O2Universum již v podání Filharmonie Brno a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity.

Zdroj: Filharmonie Brno