Categories Menu

Kingdom Come – Live Concert, Praha (CZ)

Sorry, this entry is only available in Czech. Der Inhalt wird in der Standard-Sprache dieser Website angezeigt. Sie können einen Link anklicken, um zu einer anderen verfügbaren Sprache zu wechseln.

6. 4. 2023 19:00
O2 universum
Českomoravská 2345/17, Praha

Jan Valta – dirigent
Filharmonie Brno
Bakchus – středověká hudba

O2 universum brzo ovládne atmosféra středověku. V hudebním provedení tady ožije idyla českých vesnic, chorály kostelů, velkolepost hradů i krev a špína krutých válek. To vše v podobě soundtracku jedné z nejúspěšnějších českých her, Kingdom Come: Deliverance.

S více než 4 miliony prodaných kusů patří Kingdom Come: Deliverance mezi jedny z nejúspěšnějších českých her vůbec. Dílo ze studia Warhorse, které založili veteráni herního průmyslu Daniel Vávra a Martin Klíma, dodnes sklízí mnoho kladných reakcí od recenzentů i aktivní hráčské komunity. Hra má na kontě i několik ocenění, jako je třeba Hra roku 2017 z prestižního festivalu Gamescom nebo ocenění za nejlepší herní design z akce Česká hra roku.

Těchto úspěchů hra dosáhla zejména díky silnému důrazu na realistické vyobrazení českých zemí 15. století, konkrétně období krátce po vpádu Zikmunda Lucemburského. V duchu realismu hra představuje i sociální poměry a styl boje tehdejší doby, což pro hráče a jeho hlavní postavu, prostého kluka z vesnice bez urozeného původu či rytířského výcviku, nevěští snadnou cestu.

Hráče touto cestou doprovází krásný dobový soundtrack z per skladatelů Jana Valty a Adama Sporky. Gregoriánské chorály, hospodské písně i válečné bubny ve hře znějí dle principu tzv. adaptivní hudby. V praxi to znamená, že jsou jednotlivé zvukové stopy rozděleny na více částí. Ty jsou schopny přecházet plynule jedna do druhé, a tak reagovat na změny v herní situaci bez toho, aby hráč znatelně uslyšel, že jedna skladba „končí“ a druhá „začíná“. To vytváří dynamický a intenzivní herní zážitek, který měl bezpochyby nemalý podíl na úspěchu hry.

Orchestrální části představení se pod taktovkou Jana Valty ujme Brněnská Filharmonie, která svou velikostí i významem patří k české orchestrální špičce a nabízí ročně kolem stovky koncertů. O vokály se postará studentský pěvecký sbor Masarykovy univerzity. Zážitek pak doplní čtveřice trubadúrů z formace Bakchus, která ve spolupráci s Adamem Sporkou nahrála středověké písně, které zaznívají v hře. Koncert proběhne v duchu zmíněné metody adaptivní hudby, a proto bude představení doprovázet audiovizuální stopa s klíčovými scénami ze hry. Fanoušci hry i středověké hudby se tedy opravdu mají na co těšit.