Categories Menu

Svátek Kopí a Hřebů, Praha (CZ)

13th April 2018
3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Praha 2, Karlovo nám.

Obnovený svátek Kopí a Hřebů pořádá Bratrstvo obruče s kladivem a městská část Praha 2, slovem provází režisér, scénárista  a herec Otakáro Maria Schmidt.

Svátek Kopí a Hřebů ustanovil papež Inocenc VI. na žádost Karla IV. Slavil se od jara 1356 každoročně na Novém Městě pražském a tisíce poutníků z celé Evropy sem přicházely spatřit relikvie Svaté říše římské. Hlavně Kopí Osudu, jímž svatý Longin probodl ukřižovaného Krista. Naposledy se svátek konal roku 1437, kdy tu král a císař Zikmund v kapli Božího Těla a Krve vyhlásil Basilejská kompaktáta. Pak se na něj zapomnělo… Až letos se bude svátek Kopí a Hřebů po staletích slavit znovu.

2:00 p.m. Slavnostní zahájení svátku
Úvodní slovo: Mgr. Jana Černochová, starostka městské části Praha 2 a Petr Stančík, spisovatel a mistr Bratrstva obruče s kladivem

3:00 p.m. Skupina středověké hudby Bakchus – Koncert pro kapli Božího Těla a Krve

5:00 p.m. Studio Damúza – Turnaj krále Karla. Interaktivní loutková pohádka pro děti od 6 let i jejich rodiče

6:00 p.m. Mše svatá

8:00 p.m. Rekonstrukce středověkého ukazování relikvií poutníkům v záři stovek svící a za doprovodu chrámových zpěvů souboru staré hudby Polyfonion. Repliky klenotů laskavě zapůjčila Graciella, s. r. o.

Na místě se můžete občerstvit v gotické krčmě či vinném šenku. Koupit si repliky středověkého hrnčířského, kovářského i perníkářského zboží. Nebo si pod dohledem mincmistra sami vyrazit pražský groš Václava IV.

Srdečně zveme děti i dospělé. Vstup je pro všechny zdarma.

Kdy:  Saturday 13th April 2018 3:00 – 4:00 p.m.

Kde: u severní fontány na Karlově náměstí GPS 50.0767508N, 14.4202525E

Jak: metrem či tramvají na zastávku Karlovo náměstí nebo tramvají na zastávku Novoměstská radnice, odtud asi 100 metrů po cestičkách parkem k fontáně uprostřed.