Categories Menu

Znojemské historické vinobraní, Znojmo (CZ)

9. 9. 2023

20:30 – 21:30 Václavské nám. – středověká kapela BAKCHUS

Davy poddaných krále Jana Lucemburského budou na Znojemském historickém vinobraní 2023 opět vítat vznešeného panovníka krále Jana Lucemburského, oslavovat jiskřivé víno, lahodný burčák a veselit se při hudbě v ulicích a mázhauzech. Přijeďte prožít jedinečnou historickou slavnost, která vás nenechá za celé tři dny konání vydechnout!

Znojemské historické vinobraní se do královského města vrací po nucené covidové pauze po dvou letech, a jeho 38. ročník slibuje velkolepou podívanou: tradiční průvod krále Jana Lucemburského, historická představení, rytířské turnaje, vinařské mázhauzy a našláplý hudební program.

Znojemské vinobraní je jedinečné díky několika programovým bodům, které nabízí. Tím nejznámějším a nejzásadnějším je průvod krále Jana Lucemburského, do kterého se letos zapojí bezmála 500 historických postav a desítky zvířat a který svou velikostí, pojetím i rozmanitostí nemá v České republice obdoby. Historický průvod projde centrem města v pátek ve 20 hodin a v sobotu ve 14 hodin.

Hlavním symbolem vinobraní je jak jinak než víno. Nepřebernou nabídku vinařství najdete v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Každý z návštěvníků i letos dostane možnost stát se Znalcem znojemských vín, a to díky programu Víno všemi smysly, kterého se ujmou profesionální someliéři na znojemském hradě.

Znojemské vinobraní je festivalem pro všechny věkové kategorie, část programu bude tedy patřit také těm nejmenším. Jejich hlavní scénou bude opět hradební příkop u Střelniční věže, kde se můžou těšit na několik divadelních představení, žonglérská vystoupení a na speciální atrakci Hrad dračího jezdce.

Už dříve bylo odtajněné téma letošních pamětních mincí, které bude královská družina rozdávat. Tisíce stříbrných a pouze 100 zlatých mincí s odkazem na výročí 200 let od narození Johanna Gregora Mendela, tak mohou návštěvníci chytnout během průvodu. Právě zlatá mince zaručí svému majiteli možnost volného vstupu na další ročník vinobraní.