Categories Menu

Kingdom Come – Live Concert, Praha (CZ)

Disculpa, pero esta entrada está disponible sólo en Inglés Estadounidense y Checo. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

6. 4. 2023 19.00
O2 universum
Českomoravská 2345/17, Praha

Jan Valta – dirigent
Filharmonie Brno
Bakchus – středověká hudba

O2 universum brzo ovládne atmosféra středověku. V hudebním provedení tady ožije idyla českých vesnic, chorály kostelů, velkolepost hradů i krev a špína krutých válek. To vše v podobě soundtracku jedné z nejúspěšnějších českých her, Kingdom Come: Deliverance.

S více než 4 miliony prodaných kusů patří Kingdom Come: Deliverance mezi jedny z nejúspěšnějších českých her vůbec. Dílo ze studia Warhorse, které založili veteráni herního průmyslu Daniel Vávra a Martin Klíma, dodnes sklízí mnoho kladných reakcí od recenzentů i aktivní hráčské komunity. Hra má na kontě i několik ocenění, jako je třeba Hra roku 2017 z prestižního festivalu Gamescom nebo ocenění za nejlepší herní design z akce Česká hra roku.

Těchto úspěchů hra dosáhla zejména díky silnému důrazu na realistické vyobrazení českých zemí 15. století, konkrétně období krátce po vpádu Zikmunda Lucemburského. V duchu realismu hra představuje i sociální poměry a styl boje tehdejší doby, což pro hráče a jeho hlavní postavu, prostého kluka z vesnice bez urozeného původu či rytířského výcviku, nevěští snadnou cestu.

Hráče touto cestou doprovází krásný dobový soundtrack z per skladatelů Jana Valty a Adama Sporky. Gregoriánské chorály, hospodské písně i válečné bubny ve hře znějí dle principu tzv. adaptivní hudby. V praxi to znamená, že jsou jednotlivé zvukové stopy rozděleny na více částí. Ty jsou schopny přecházet plynule jedna do druhé, a tak reagovat na změny v herní situaci bez toho, aby hráč znatelně uslyšel, že jedna skladba „končí“ a druhá „začíná“. To vytváří dynamický a intenzivní herní zážitek, který měl bezpochyby nemalý podíl na úspěchu hry.

Orchestrální části představení se pod taktovkou Jana Valty ujme Brněnská Filharmonie, která svou velikostí i významem patří k české orchestrální špičce a nabízí ročně kolem stovky koncertů. O vokály se postará studentský pěvecký sbor Masarykovy univerzity. Zážitek pak doplní čtveřice trubadúrů z formace Bakchus, která ve spolupráci s Adamem Sporkou nahrála středověké písně, které zaznívají v hře. Koncert proběhne v duchu zmíněné metody adaptivní hudby, a proto bude představení doprovázet audiovizuální stopa s klíčovými scénami ze hry. Fanoušci hry i středověké hudby se tedy opravdu mají na co těšit.