Categories Menu

Svátek Kopí a Hřebů, Praha (CZ)

Disculpa, pero esta entrada está disponible sólo en Inglés Estadounidense y Checo. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

13th April 2018
3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Praha 2, Karlovo nám.

Obnovený svátek Kopí a Hřebů pořádá Bratrstvo obruče s kladivem a městská část Praha 2, slovem provází režisér, scénárista  a herec Otakáro Maria Schmidt.

Svátek Kopí a Hřebů ustanovil papež Inocenc VI. na žádost Karla IV. Slavil se od jara 1356 každoročně na Novém Městě pražském a tisíce poutníků z celé Evropy sem přicházely spatřit relikvie Svaté říše římské. Hlavně Kopí Osudu, jímž svatý Longin probodl ukřižovaného Krista. Naposledy se svátek konal roku 1437, kdy tu král a císař Zikmund v kapli Božího Těla a Krve vyhlásil Basilejská kompaktáta. Pak se na něj zapomnělo… Až letos se bude svátek Kopí a Hřebů po staletích slavit znovu.

2:00 p.m. Slavnostní zahájení svátku
Úvodní slovo: Mgr. Jana Černochová, starostka městské části Praha 2 a Petr Stančík, spisovatel a mistr Bratrstva obruče s kladivem

3:00 p.m. Skupina středověké hudby Bakchus – Koncert pro kapli Božího Těla a Krve

5:00 p.m. Studio Damúza – Turnaj krále Karla. Interaktivní loutková pohádka pro děti od 6 let i jejich rodiče

6:00 p.m. Mše svatá

8:00 p.m. Rekonstrukce středověkého ukazování relikvií poutníkům v záři stovek svící a za doprovodu chrámových zpěvů souboru staré hudby Polyfonion. Repliky klenotů laskavě zapůjčila Graciella, s. r. o.

Na místě se můžete občerstvit v gotické krčmě či vinném šenku. Koupit si repliky středověkého hrnčířského, kovářského i perníkářského zboží. Nebo si pod dohledem mincmistra sami vyrazit pražský groš Václava IV.

Srdečně zveme děti i dospělé. Vstup je pro všechny zdarma.

Kdy:  Saturday 13th April 2018 3:00 – 4:00 p.m.

Kde: u severní fontány na Karlově náměstí GPS 50.0767508N, 14.4202525E

Jak: metrem či tramvají na zastávku Karlovo náměstí nebo tramvají na zastávku Novoměstská radnice, odtud asi 100 metrů po cestičkách parkem k fontáně uprostřed.